SSI Technologies Inc P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
BOX ABS BLACK 2.3"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.75V 0.2A 6DFN datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 210PO datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf