SSI Technologies Inc P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
RES 432 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX8506 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO220AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 43 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf