SSI Technologies Inc P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-T-MD-4.5OVP-000-000
CABLE FLAT FLEX 22POS 1MM 2" datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A3048B/H1505TR10" datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 13POS GOLD PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 4.74 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf