SSI Technologies Inc P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-Z-P-4.5OVP-000-000
RES SMD 2.94M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
UPS 1500VA 980W 6OUT TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.5A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 5.0V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf