SSI Technologies Inc P51-1500-S-D-I12-5V-000-000
P51-1500-S-D-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-D-I12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V 12"
Datasheet Download
P51-1500-S-D-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-D-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-D-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-D-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-D-I12-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-D-I12-5V-000-000
Related LinksP51-1500-S-D-, P51-1500-S-D-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-D-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-D-I12-5V-000-000
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 54BGA datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 5POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
SSD 56GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS POTTING W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT PNL MNT 8POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf