SSI Technologies Inc P51-1500-S-L-I36-5V-000-000
P51-1500-S-L-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-L-I36-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSIS M10 5V 36"
Datasheet Download
P51-1500-S-L-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-L-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-L-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-L-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-L-I36-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-L-I36-5V-000-000
Related LinksP51-1500-S-L-, P51-1500-S-L-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-L-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-L-I36-5V-000-000
CONN TERM BLK W/STB W/O DIO BG datasheet.pdf
IC POWER FACTOR CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
MDF51 SOCKET CRIMP 24AWG datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TRANSFER TAPE VHB 3/4" X 5YD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9 NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf