SSI Technologies Inc P51-1500-S-N-D-20MA
P51-1500-S-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-1500-S-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-1500-S-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-S-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-N-D-20MA
Related LinksP51-1500-, P51-1500-S-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-1500-S-N-D-20MA
POT 1 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2.8MSPS DIFF 10MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
OSC CRO 2480-2960 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 225W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf