SSI Technologies Inc P51-1500-S-N-D-4.5OV
P51-1500-S-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-N-D-4.5OV
Brief Description
SENSOR 1500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-S-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-1500-S-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-S-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-N-D-4.5OV
Related LinksP51-1500-S, P51-1500-S-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-1500-S-N-D-4.5OV
IC FPGA 328 I/O 575MBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 1.8MM 10PCS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf