SSI Technologies Inc P51-1500-S-N-M12-5V
P51-1500-S-N-M12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-N-M12-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 5V
Datasheet Download
P51-1500-S-N-M12-5V.pdf
Availability of P51-1500-S-N-M12-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-S-N-M12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-N-M12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-N-M12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-N-M12-5V
Related LinksP51-1500-, P51-1500-S-N-M12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-N-M12-5V Details Description
Related parts for P51-1500-S-N-M12-5V
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A TO263-5 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 50MM BGS/FGS PNP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
STANDARD TIMER HOUSING 16POS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 150MHZ 20QSOP datasheet.pdf