SSI Technologies Inc P51-1500-S-N-M12-5V
P51-1500-S-N-M12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-N-M12-5V
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 5V
Datasheet Download
P51-1500-S-N-M12-5V.pdf
Availability of P51-1500-S-N-M12-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-S-N-M12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-N-M12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-N-M12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-N-M12-5V
Related LinksP51-1500-, P51-1500-S-N-M12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-N-M12-5V Details Description
Related parts for P51-1500-S-N-M12-5V
CONN HEADER 12POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 0.1A datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 15A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf