SSI Technologies Inc P51-1500-S-N-P-4.5V
P51-1500-S-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-N-P-4.5V
Brief Description
SENSOR 1500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-S-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-1500-S-N-P-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-S-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-N-P-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-N-P-4.5V
Related LinksP51-1500-, P51-1500-S-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-1500-S-N-P-4.5V
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 39MA 32 OHM SMD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
1500UF 100V 35X117 85C ST datasheet.pdf