SSI Technologies Inc P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-R-I36-4.5OVP-000-000
TVS DIODE 28VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR FMAL 8POS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf