SSI Technologies Inc P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
Datasheet Download
P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-S-P-4.5OVP-000-000
TAG MARKER SFC 1 12" BLU 200/BX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC 5/3.3V DUAL MONITOR 8VSSOP datasheet.pdf
CAP SILICON 15PF 5% 16V 0402 datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 31PO datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
REFLECTR SHARP MEGAZENIGATA SPOT datasheet.pdf
SURFACE BELT 35X60" A VFN datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf