SSI Technologies Inc P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-Y-D-4.5OVP-000-000
CONN RING 16-22 AWG #6 D-GRIP datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 200V 200MA 6SMT datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf