SSI Technologies Inc P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 7/16 5V MINI
Datasheet Download
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
Related LinksP51-1500-S-Y-, P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
RES SMD 4.12K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
24W PLUG HSG ASSY GREY datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 220-250MHZ SFU datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf