SSI Technologies Inc P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
PROGBL CONVERT DC-DC 7A OUT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99 OHM 1% 5W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf