SSI Technologies Inc P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000
P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000
P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-L-D-4.5OVP-000-000
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC FPGA 512K CONFIG MEM 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SEALING BOOT BLK HEX NICKEL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf