SSI Technologies Inc P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M10 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-M-I36-4.5OVP-000-000
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 400KSPS 5V 28SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1153FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 40M 40-QFN datasheet.pdf
LED PANEL RED/GRN SNAP-IN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
SAFETY MAT 1100X1250MM datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf