SSI Technologies Inc P51-200-A-N-P-4.5OV
P51-200-A-N-P-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-N-P-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-N-P-4.5OV.pdf
Availability of P51-200-A-N-P-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-A-N-P-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-N-P-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-N-P-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-N-P-4.5OV
Related LinksP51-200-A, P51-200-A-N-P-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-N-P-4.5OV Details Description
Related parts for P51-200-A-N-P-4.5OV
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC SIGNAL COND 5V 24-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
C-COMPILER FOR SCENIX datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 3PORT 324-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 6X264" A CRS datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf