SSI Technologies Inc P51-200-A-N-P-4.5OV
P51-200-A-N-P-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-N-P-4.5OV
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-N-P-4.5OV.pdf
Availability of P51-200-A-N-P-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-A-N-P-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-N-P-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-N-P-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-N-P-4.5OV
Related LinksP51-200-A, P51-200-A-N-P-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-N-P-4.5OV Details Description
Related parts for P51-200-A-N-P-4.5OV
JUMPER FOR SAK 4 10POS datasheet.pdf