SSI Technologies Inc P51-200-A-N-P-5V
P51-200-A-N-P-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-N-P-5V
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 5V
Datasheet Download
P51-200-A-N-P-5V.pdf
Availability of P51-200-A-N-P-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-A-N-P-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-N-P-5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-N-P-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-N-P-5V
Related LinksP51-200-, P51-200-A-N-P-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-N-P-5V Details Description
Related parts for P51-200-A-N-P-5V
RES SMD 3.24M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf