SSI Technologies Inc P51-200-A-R-I12-20MA-000-000
P51-200-A-R-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-R-I12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G 4-20MA
Datasheet Download
P51-200-A-R-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-R-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-200-A-R-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-R-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-R-I12-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-R-I12-20MA-000-000
P51-200-A-R-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-R-I12-20MA-000-000
REG SW -3.3V 4A HORZ datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 40POS .100 R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMARTGLOW MINI W/ FLASHLIGHT datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC MEMS 12.2880MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf