SSI Technologies Inc P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-R-I12-4.5OVP-000-000
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
PLASTIC MAG FOR CMS-P1 PLOTTER datasheet.pdf
NEW MINI FIT HEADER ASSY 16 CKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf