SSI Technologies Inc P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-R-I36-4.5OVP-000-000
CONN HOUSING 3POS 1.25MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC CTRL PPP/HDLC SERIAL TQFP-100 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 250VAC 100A .5UF datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 15MH 1.1A HORZ datasheet.pdf