SSI Technologies Inc P51-200-A-R-I36-5V-000-000
P51-200-A-R-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-R-I36-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI 22MM M12-1.0 6G 5V
Datasheet Download
P51-200-A-R-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-R-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-200-A-R-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-R-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-R-I36-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-R-I36-5V-000-000
Related LinksP51-200-A-R-I, P51-200-A-R-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-R-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-R-I36-5V-000-000
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220F datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FILTER EMI 50 PF C TYPE datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.185" UNIV datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180D 1ST datasheet.pdf
CAP POLY 2.2UF 20% 16V SMD datasheet.pdf