SSI Technologies Inc P51-200-A-R-M12-5V-000-000
P51-200-A-R-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-R-M12-5V-000-000
Brief Description
SENS 200PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-200-A-R-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-R-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-200-A-R-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-R-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-R-M12-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-R-M12-5V-000-000
Related LinksP51-200-A-R-M, P51-200-A-R-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-R-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-R-M12-5V-000-000
JUMPER-H1507TR/A2015L/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 25M 52-QFN datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUAD DIFF 16-DIP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
BOARD TO WIRE WAFER 1.2MM TOP EN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 12A 12.7 MOHM datasheet.pdf