SSI Technologies Inc P51-200-A-R-MD-5V-000-000
P51-200-A-R-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-R-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-200-A-R-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-R-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-200-A-R-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-R-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-R-MD-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-R-MD-5V-000-000
Related LinksP51-200-A-R-, P51-200-A-R-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-R-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-R-MD-5V-000-000
HEATSHRINK DUAL WAL BK 1 1/4"X4' datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT363 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
PLUG-INTOP PLUNGER SPDT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 60POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf