SSI Technologies Inc P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000
P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000
P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-R-P-4.5OVP-000-000
CONN HEADER 24POS VERT MINI-UMNL datasheet.pdf
CONN SPAD SPRNG 14-16 AWG #10 datasheet.pdf
IC PWM CTRLR SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 12NS 44PLCC datasheet.pdf
HSC HIGH ACCURACY 1% TOTAL datasheet.pdf
TACTILE BUTTON datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 6A 125V datasheet.pdf