SSI Technologies Inc P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000
P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000
P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-S-P-4.5OVP-000-000
IC REG LDO 1.2V 1A SC63 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 66POS datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SOT563 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
ULTRASONIC SENSOR 2 PNP STECKER datasheet.pdf
PIN DIODE 1300NM FLAT 2.8MM TO46 datasheet.pdf
FEED FINGER datasheet.pdf
SOLDER BRAID datasheet.pdf
50UF 25V 8X20.5 105C AXI datasheet.pdf