SSI Technologies Inc P51-200-A-T-M12-20MA-000-000
P51-200-A-T-M12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-T-M12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA
Datasheet Download
P51-200-A-T-M12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-T-M12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-200-A-T-M12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-T-M12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-T-M12-20MA-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-T-M12-20MA-000-000
P51-200-A-T-M12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-T-M12-20MA-000-000
RES 2.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 1.6A 705 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 22-26 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22K OHM 1% 100W datasheet.pdf