SSI Technologies Inc P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000
P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000
P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-W-D-4.5OVP-000-000
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 11.5A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 330MA 1.96 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 63V RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf