SSI Technologies Inc P51-200-A-W-MD-5V-000-000
P51-200-A-W-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-W-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/8-27 NPT 1-5V
Datasheet Download
P51-200-A-W-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-W-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-200-A-W-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-W-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-W-MD-5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-W-MD-5V-000-000
Related LinksP51-200-A-W-, P51-200-A-W-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-W-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-W-MD-5V-000-000
RES SMD 4.7K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 626 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 2% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.7MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LM5017 WE-FB datasheet.pdf
DINIDC SIDEPIERCE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf