SSI Technologies Inc P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000
P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000
P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-Z-P-4.5OVP-000-000
RES SMD 5.76KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PT100 TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX17010 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
FUSE 100AMP 1000V AC SEMI-COND datasheet.pdf