SSI Technologies Inc P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000
P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000
P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-AD-I12-20MA-000-000
DIODE ZENER 12V 200MW SOT323 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN SSL TAB CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf
CONN INSULATION SLEEVE .110 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 30W datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 125VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64TFLGA datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf