SSI Technologies Inc P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-AD-I36-4.5OVP-000-000
DIODE GEN PURP 400V 150A DO205AA datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V ITO220 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf