SSI Technologies Inc P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000
P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000
P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-E-P-4.5OVP-000-000
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 7.31"L X 3.06"W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SC-SC DUPLEX ASSEM 2M datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf