SSI Technologies Inc P51-200-G-N-M12-5V
P51-200-G-N-M12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-N-M12-5V
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-200-G-N-M12-5V.pdf
Availability of P51-200-G-N-M12-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-G-N-M12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-N-M12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-N-M12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-N-M12-5V
Related LinksP51-200-G, P51-200-G-N-M12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-N-M12-5V Details Description
Related parts for P51-200-G-N-M12-5V
RES SMD 68.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS SGL 72-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 150MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf