SSI Technologies Inc P51-200-G-N-MD-4.5V
P51-200-G-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-200-G-N-MD-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-G-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-N-MD-4.5V
Related LinksP51-200-G, P51-200-G-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-200-G-N-MD-4.5V
IC REG LDO 3V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 BLU/BLU BOOT 9' datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227 datasheet.pdf