SSI Technologies Inc P51-200-G-N-P-4.5V
P51-200-G-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-N-P-4.5V
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-200-G-N-P-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-G-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-N-P-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-N-P-4.5V
Related LinksP51-200-G, P51-200-G-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-200-G-N-P-4.5V
IC CLK BUFFER 1:9 800MHZ 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 55MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 102.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
UNICARD SHEETS LABEL TERM GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 385MA 650 MOHM datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 10DFN datasheet.pdf