SSI Technologies Inc P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
IDC CABLE - MSC40A/MC40G/MSC40A datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ACCELEROMETER TRPL AXIS 44-QFN datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
TRANSFORMER FOR WIDEBAND RF APP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf