SSI Technologies Inc P51-200-G-R-P-20MA-000-000
P51-200-G-R-P-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-R-P-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G 4-20MA
Datasheet Download
P51-200-G-R-P-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-R-P-20MA-000-000
QUANTITY
P51-200-G-R-P-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-R-P-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-R-P-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-R-P-20MA-000-000
Related LinksP51-200-G-R-P, P51-200-G-R-P-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-R-P-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-R-P-20MA-000-000
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 35POS datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 105 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf