SSI Technologies Inc P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000
P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000
P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-S-D-4.5OVP-000-000
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE TIE MINI GREEN 3.9" datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2X1 SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3B020MR-3,0C1-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf