SSI Technologies Inc P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000
P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000
P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-AF-D-4.5OVP-000-000
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1/2" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 80W datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES 35K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH LV DUAL SPST 8MINIQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.4A 230 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf