SSI Technologies Inc P51-200-S-B-MD-5V-000-000
P51-200-S-B-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-B-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V
Datasheet Download
P51-200-S-B-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-B-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-200-S-B-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-B-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-B-MD-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-B-MD-5V-000-000
Related LinksP51-200-S-B-, P51-200-S-B-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-S-B-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-B-MD-5V-000-000
SWITCH ROCKER DPDT 7A 125V datasheet.pdf
MOSFET 2N/2P-CH 100V 1A/0.8A SM8 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A MLP33-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CABLE 9COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf