SSI Technologies Inc P51-200-S-G-D-4.5V-000-000
P51-200-S-G-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-G-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-G-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-G-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-200-S-G-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-G-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-G-D-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-G-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-200-S-G-D, P51-200-S-G-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-S-G-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-G-D-4.5V-000-000
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X6 GL SN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
AB 9C 6#12, 3#8 PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.068UF 630V 10% RADIAL datasheet.pdf