SSI Technologies Inc P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-G-MD-4.5OVP-000-000
JUMPER-H9991TR/1853 BL/X 5" datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN MALE 200POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR DISC 20MM datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
IC DAC STEREO AUDIO 32QFN datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf