SSI Technologies Inc P51-200-S-N-I12-5V
P51-200-S-N-I12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-N-I12-5V
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1.2 UNF 5V 12"
Datasheet Download
P51-200-S-N-I12-5V.pdf
Availability of P51-200-S-N-I12-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-S-N-I12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-N-I12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-N-I12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-N-I12-5V
Related LinksP51-200-S, P51-200-S-N-I12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-S-N-I12-5V Details Description
Related parts for P51-200-S-N-I12-5V
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 21.4A 2 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 95POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TOOL HAND PISTOL GRIP MT EDGE 5 datasheet.pdf
HC STD-TIMER CONTACT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
TXRX CWDM LF 4CH 1471NM SC CONN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf