SSI Technologies Inc P51-200-S-R-I12-5V-000-000
P51-200-S-R-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-R-I12-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSIS M12 5V 12"
Datasheet Download
P51-200-S-R-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-R-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-200-S-R-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-R-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-R-I12-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-R-I12-5V-000-000
Related LinksP51-200-S-R-I, P51-200-S-R-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-S-R-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-R-I12-5V-000-000
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/8W CARBON LINEAR datasheet.pdf
MULTI-PAIR 102COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PINS datasheet.pdf