SSI Technologies Inc P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5.6K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AM VS RA HDR COVER datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf