SSI Technologies Inc P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-R-I36-4.5OVP-000-000
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED SS 5V DUAL YLW DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
UM-8REL/SI/21/14/PLCASSY datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf